Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Інформація
щодо порядку і підстав звернення громадян до суду при реалізації ними виборчих прав
Постановою Верховної Ради України №757-VІІ від 22.02.2014 року на 25 травня 2014 року призначено позачергові вибори Президента України.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) спори щодо правовідносин, пов’язаних з виборчим процесом, підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Особливості провадження у справах, пов’язаних з виборчих процесом, визначені статтями 172-179 КАС.
підсудні адміністративні справи:
- з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності територіальної (окружної) виборчої комісії щодо підготовки та проведення виборів Президента України та членів зазначеної комісії ( частина четверта статті 172 КАСУ);
- з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності окружної виборчої комісії або члена такої комісії (частина дев’ята статті 176 КАСУ);
як адміністративному суду підсудні
- справи з приводу оскарження рішення, дії чи бездіяльності виборчих комісій, членів цих комісій, за винятком рішень, дій чи бездіяльності, що визначені частинами третьою - четвертою статті 172 КАСУ (частина п’ята статті 172 КАСУ);
- справи щодо уточнення списку виборців (стаття 173 КАСУ);
Враховуючи, що найбільш численними є звернення громадян до суду з адміністративними позовами щодо уточнення списку виборців, роз’яснюємо основні їх правила подання та подальшого судового розгляду.
Право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах.
Вирішивши звертатись у суд за уточненням списку виборців, пам’ятайте:
· таке звернення оформляється у формі адміністративного позову (подавати в 2 екз. + 1 екз. з відміткою суду лишити для себе), причому виключно в письмовій формі;
· за подання такого позову судовий збір не сплачується;
· позов має бути поданий до суду не пізніше як ніж за два дні до закінчення голосування відповідно до КАСУ. Позовні заяви, які надійшли до суду після закінчення строків, суд залишає без розгляду, строки подовженню або поновленню не підлягають;
· суд вирішує адміністративні справи щодо уточнення списку виборців у дводенний строк після надходження позовної заяви, але не пізніше ніж за два дні до дня голосування, а якщо позовна заява надійшла за два дні до дня голосування, - невідкладно;
· за наявності підстав суд виносить постанову, яку слід негайно занести до дільничної виборчої комісії або в орган ведення Державного реєстру виборців.
Зі зразком позовної заяви можна ознайомитись на офіційному сайті Васильківського районного суду Дніпропетровської області.
Позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п’ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності (ч. 6 ст. 172 КАСУ).
Позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, членів цих комісій, що мали місце до дня голосування, може бути подано до адміністративного суду у п’ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності, але не пізніше двадцять четвертої години дня, що передує дню голосування (ч. 7 ст 172 КАСУ).
Позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності дільничної виборчої комісії, членів цих комісій, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення результатів голосування на дільниці, може бути подано до адміністративного суду у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності (ч. 8 ст.172 КАСУ).
Позовні заяви щодо дій чи бездіяльності засобів масової інформації, підприємств, установ, організацій, їхніх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації, що порушують законодавство про вибори та референдум можуть бути подані: у п’ятиденний строк з дня вчинення дії або допущення бездіяльності, а щодо дій чи бездіяльності, які мали місце до дня голосування - у п’ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності, але не пізніше двадцять четвертої години дня, що передує дню голосування (ч. 4 ст. 174 КАСУ).